Jak nás vidí ISS z výšky 400 kilometrů?

.

ZŠ Bílá se stala součástí mezinárodního projektu NASA, nazvaného EarthKAM.

Začátkem roku se žáci 8. ročníku přihlásili do její 60. mise, která proběhla koncem února 2018.  V rámci projektu jsme zadali požadavky mezinárodní vesmírné stanici ISS k nafocení různých míst na Zemi z její oběžné dráhy.

Odeslali jsme požadavky k nafocení ve tvaru zeměpisných souřadnic a času průletu ISS. Obdrželi jsme ke stovce fotografií. Někdy úchvatné mraky, jindy překrásné fotky nejrůznějších míst.

Byl to první pokus, abychom zjistili, co můžeme z tak velké výšky vidět. Školu si nevyfotíme, stadión Dukly též ne, Prahu poznáme podle typického meandru řeky Vltavy, Beroun podle lesů, které jej obklopují. Někdy není jednoduché se ve fotografii zorientovat. Sever není nikdy nahoře. Obrázky jsou různě natočené, podle aktuální pozice ISS vůči Zemi. I na to si musíme zvyknout.

Vidět některá místa na Zemi je úchvatné. Delty řek, zasněžené rozsáhlé oblasti, ostrovy, sopky, ... I proto jsme se přihlásili do 61. mise, která proběhne začátkem dubnu 2018. Zpracováváme interaktivní mapu s našimi vybranými obrázky. Některé jsou k nahlédnutí.

Australie NW 2 20.34 S 116.80 EClearlake Lake Berryessa Kalifornie 2 3906 N 12294 WSahara 02 krasne zmrzla BritanieCZ 7 Praha Brdy Beroun 49.90 N 13.99 E

Za tým 8.A – Lenka Podzimková