„Naše slavné OSMIČKY…“

Letošní podzimní zážitkový kurz pro osmé ročníky proběhl v termínu 18.-21.9.2018, v táborovém kempu Podhradí, Ledeč nad Sázavou.

Celý pobyt bylo krásné, teplé a slunečné počasí, což se pozitivně odrazilo na rozpoložení všech účastníků.

Tematicky byl kurz zaměřen na sté výročí vzniku Československa, které oslavíme 28.října. Kromě tradičních her zaměřených na týmovou spolupráci, zvolení efektivní strategie a vzájemnou podporu byly proto do programu začleněny také aktivity vztahující se k české státnosti. Jejich prostřednictvím si děti měly připomenout významné události a osobnosti nedávné československé a české historie a s dalšími, méně známými, se seznámit.

Děti tak v průběhu čtyřdenního kurzu pracovaly po skupinách rozdělených podle barev trikolory. V dresech národních barev si vyzkoušely tvořit živé obrazy – symboly a slova – a nakonec všichni dohromady také velkou národní vlajku.

V další aktivitě se pokoušely přiřadit jména prezidentů posledního století k portrétům, seřadit je na časové ose a přiřadit k jednotlivým významným historickým událostem.

Prostřednictvím dramatizace české lidové písně si připomněly národní tradice a folklór. Divadelní ztvárnění písně byla u všech družstev velmi povedená, originální a vtipná.

Se slavnými osobnostmi českého výtvarného umění se děti měly možnost blíže seznámit při aktivitě „pointilismus“, kdy díla slavných umělců reprodukovaly přenášením jednotlivých bodů (pointů). Za pomoci nejrůznějších částí těla (prsty, lokte, nosy, nohy) tak velmi vesele vznikly repliky významných děl.

Největší ohlas u dětí vzbudila aktivita, jejímž cílem bylo zvolit největší českou osobnost století. Každý účastník měl předem připravený medailonek osobnosti, kterou hodlá nominovat, a svou nominaci pak veřejně prezentovat a obhájit v dialogu s kolegou. Výběr osobností byl velmi pestrý a bylo patrné, že děti k výběru přistoupily odpovědně. Do finále pak za jednotlivé barevné skupiny postoupila šestice nominovaných – TGM, O. Wichterle, E. Zátopek, J. Palach, E. Destinová a J. Seifert. Finále volby proběhlo prostřednictvím zdramatizovaného medailonku jednotlivých finalistů. Prezentací měla skupina možnost přesvědčit publikum o důvodech, proč zvolit právě jejich osobnost. Všechna vystoupení byla

moc pěkná a dobře připravená. V závěrečném hlasování nakonec táborové volby osobnosti těsně vyhrál atlet Emil Zátopek následován prezidentem TGM a vědcem Wichterlem.

V aktivitách zaměřených na týmovou spolupráci se družstva utkala v tradičních disciplínách jako jsou například Piráti, Scrabble, Kimova hra, vědecká přísloví a mnoho dalších. S potěšením musím konstatovat, že děti byly bezvadné a spolupráce fungovala. Silnější automaticky pomáhali slabším, vzájemně se podporovali a fandili. V naprosté většině děti plnily úkoly s nasazením a dobrou náladou.

Rovněž ve volných chvílích se děti dokázaly velmi dobře zabavit kolektivními hrami. Hrál se fotbal, volejbal, nohejbal. Někteří se pokoušeli zdolat sleg linu, jiní trávili volný čas hrátkami v bazénu. V závěrečný den vyrazila poměrně velká parta dokonce na houby, které rostly doslova před očima.

Osobně mi největší radost udělala skutečnost, že osamělých hlav skloněných nad mobilem či digihrou bylo po celou dobu vidět jen pár. A jak zaznělo při závěrečném hodnocení – děti si zážitkový pobyt moc užily a my dospělí jsme měli opakované zážitky z jejich radosti, zápalu a nebývalého nasazení pro tým. Letošní kurz osmých ročníků se po všech stránkách velice vydařil.

fotogalerii otevřete zde                             napsala Lenka Lisá