Festival Open House 25. 11. 2018 v naší škole ZŠ a MŠ Bílá

.

Tuto neděli 25. 11. 2018 se v naší škole odehrál závěrečný den festivalu OH v rámci výjimečného podzimního cyklu zorganizovaného k příležitosti stoletého výročí založení Československa. odkaz na fotografie  odkaz na reportáž v ČT

                Otevřeli jsme školu, protože objekt ZŠ a MŠ Bílá je příkladem architektury, která si zasluhuje pozornost občanů. Tuto skutečnost potvrdilo více jak 400 návštěvníků, kteří se přišli v neděli 25. 11. 2018 podívat a prohlédnout si nádhernou funkcionalistickou školu v Dejvicích. Zpřístupnění areálu francouzských škol uzavíralo celý podzimní cyklus, během kterého byly otevřeny budovy v celé Praze z období počátku první poloviny dvacátého století.

                Festival je organizován dobrovolníky, a to jak v obvyklém květnovém termínu, tak i v tento den. Je velmi potěšující, že se ho účastní i významné osobnosti české architektury. V letošním významném roce pan ing. arch. Zdeněk Lukeš věnoval festivalu a účastníkům zajímavou přednášku přímo u nás ve škole. Zasadil vznik školy do historických souvislostí, a to jak architektonických, tak i evropských, a zdůraznil architektonickou úroveň práce v Československu mezi světovými válkami. Výklad pana architekta nás všechny zaujal svojí lehkostí, komplexností a nástinem různých pohledů na výstavbu v té době. Ještě více jsme si uvědomili, jakým unikátním architektonickým počinem tato škola je nejen v české zemi, ale i v celosvětovém měřítku. Kromě vlastní architektury je i technika, stavební konstrukce naprosto mimořádná. Používaly se zde teplené izolace (asfaltokorek), akustické (slámové desky) i vodotěsné izolace (přírodní asfalt) v technické úrovni, které jsme opětovně dosáhli až v 80. letech minulého století. Kromě mnohého jiného stále velmi překvapuje fakt, že mladý architekt Jan Gillar (1904-1967) vyhrál se svým originálním návrhem vypsanou architektonickou soutěž v pouhých 27 letech.

                Návštěvníci měli možnost velmi intenzivně vnímat přítomné vzdělávací fluidum přebývající v prostoru objektu, neboť kromě pár krátkých okamžiků v historii budova stále sloužila vzdělávání. Mnozí z návštěvníků jistě obdivovali vzdušný a prosvětlený interier snoubící se s geniem loci místa. Jednoznačně skvostná harmonie techniky, estetiky a filosofie jistě sehrála svoji roli v pozitivně naladěných návštěvnících.

                Děkujeme všem za návštěvu a projevený zájem. Doufáme, že Vás nedělní procházka školou zaujala a naplnila Vaše očekávání.

                                            napsala Olga Novotná