Žijeme Mistrovstvím světa ve florbalu v Praze 2018

MS1.- 9. prosince 2018 se v Praze v O2 aréně a v Aréně Sparta na Podvinném mlýně konalo mistrovství světa ve florbalu. Účastnilo se ho 16 družstev ve čtyřech skupinách. Protože florbal je velmi populární mezi dětmi i na naší škole, nemohli jsme si mistrovství světa nechat ujít a využili jsme příležitosti k několika společným aktivitám.

V pondělí 3. prosince odpoledne jsme navštívili s dvaceti žáky zápas A- skupiny Finsko – Dánsko v O2 aréně. Krásné, čisté a útulné prostředí, úžasná atmosféra všechny nadchla. Děti si mohly zdarma vyzkoušet i různé florbalové dovednosti u několika stánků. Finové vyhráli 7 : 1 a potvrdili roli favorita.

Další naprosto výjimečnou akcí bylo ve středu setkání s několika Finy, mistry světa, a Švédy, vicemistry světa, přímo v naší škole. Spontánní setkání se konalo v obou našich tělocvičnách školy a účastnili se ho mimo hráčů obou týmů i hlavní kouč švédského národního družstva Mikael Hill, zástupci z obou konzulátů Johanna Salovaara-Dean a Anders Lindgren, pan Jan Lacina z Městské části Praha 6, pan ředitel Martin Molčík, tlumočníci Michal Pitín a Martin Severýn, mladí nadějní florbalisté naší školy, učitelé a diváci. Přivítání a předání dárků se konalo ve velké tělocvičně, následovaly tréninky s žáky v obou tělocvičnách, krátké utkání 6 x 4, podpisová akce hráčů a společné focení. Byly to nezapomenutelné zážitky pro všechny účastníky. Pro hosty pak následovalo ještě krátké pohoštění ve sborovně školy. Děkuji Michalu Pitínovi, našemu bývalému učiteli angličtiny, který v současnosti pracuje na finské ambasádě, za zprostředkování této úžasné akce.

Poslední aktivitou byla návštěva 160 žáků naší školy s třídními učiteli na dopoledním florbalovém utkání Thajsko – Singapur v Aréně Sparta na Podvinném mlýně. Hráči sice bojovali o umístění na 13. – 16. místě, přesvědčili však, že i oni florbal umí. Pro žáky především prvního stupně to byl opět nezapomenutelný zážitek: společná cesta tramvají, prostředí Arény Sparta, státní hymny, fandění, napínavá hra a závěrečná poklona obou družstev divákům. Thajsko porazilo v samotném závěru Singapur 4 : 3.

A co na závěr? Finové nás porazili v semifinále 7 : 2 a na šesti brankách se podíleli i čtyři hráči, kteří byli i u nás ve škole: Joonas Pylsy 2x, Ville Lastikka 2x, Sami Johanson i Mikko Leikkanen 1x. Švédsku zase vychytal postup do finále v nájezdech brankář Mäns Parsjö- Tégner. Mistrovství světa letos obhájili Finové, kteří porazili Švédy 6 : 3. Naši prohráli se Švýcary v boji o bronzové medaile 2 : 4. Nevadí. Možná se někdo z žáků naší školy v budoucnosti dokáže prosadit, objeví se v reprezentaci a třeba mistrovství světa i jednou vyhraje.

profesionální foto - autor paní Alice Hrubá           napsal Petr Korecký