Lyžařský kurz 8.tříd v Novém Městě u Jáchymova

.

den prvníPoté, co jsme vyrazili autobusem z Prahy směr Nové Město u Jáchymova, začlo pršet a pršelo celou cestu - strašná představa. Tedy skoro celou, v Ostrově se déšť změnil ve sněžení a místo kapek začaly padat vločky jak pětikoruny. Ale to už jsme stoupali Jáchymovem nahoru a nabírali nadmořskou výšku. Čím výše jsme byli, tím vyšší byly závěje podél silnice. U Abertamské zatáčky už dosahovaly téměř dvou metrů. Takové sněhové podmínky zde nebyly už několik let.

Hned po obědě si každý našel své běžky a hurá do stopy. A už jsme si to svištěli směr Eduard. Cestou nám dokonce na chvíli vysvitlo sluníčko, což ještě umocnilo krásu zasněžené přírody. Na Eduardu jsme se trochu potrápili s technikou bruslení, objeli pár koleček, zajeli na obě zdejší střelnice, a pak zpět do chaty. První den se náramně vyvedl. 

 

den druhýRáno jsme se vzbudili do pravé zimy. Už z okna bylo jasné, že dnes to bude i hodně o vůli. Celý den by se dal pěkněcharakterizovat jako boj s živly. Vítr utrhával slova od pusy, na sjezdovce jsme museli občas zabojovat, abychom vůbec jeli dolů, ale všichni byli stateční a celý den v místním areálu Náprava jsme si hodně užili. Na běžky jsme nešli a udělali jsme dobře, neboť do lesa byl kvůli lámajícím se stromům vstup zakázán. 

 

Den třetíTřetí den byl za odměnu. Ráno nás z postelí vytáhly první raní paprsky a objevila se modrá obloha. Po včerejší fujavici nebylo ani vidu ani slechu. A to nás dnes čekal Plešivec! Skibusy dorazily před půl devátou a hned se jelo. Na kopci jsme byli první a v nádherné ranní atmosféře jsme si užili prázdné sjezdovky i dokonalý manšestr. V jedenáct jsme si na doplnění sil dali v místním skibaru čaj a horkou čokoládu, a pak znovu do lyží a hurá na další dvě hodinky lyžování. Zalyžovali jsme si parádně a všem to moc šlo. Odpoledne jsme vyrazili společně na běžky. Počasí bylo stále pěkné, tak jsme se vydali přes zasněžené louky na výlet. O běžkování to sice moc nebylo, neboť po včerejší fujavici nebyly nikde žádné vyjeté stopy, ale to nám nevadilo a všichni jsme v těchto podmínkách zvládli celý okruh přes Eduard až na Nové Město. Dorazili jsme sice za tmy a rovnou na večeři, ale bylo to super! 

Den čtvrtý

 

Čtvrtý den byl nejspíš zase za odměmu. Krušné hory nám ukázaly svou přívětivou tvář a nás čekal další nádherný slunečný den. Od toho včerejšího se lišil snad jen sytější modrou na obloze. Odpoledne jsme pojali odpočinkově. Tentokrát jsme nevytáhli běžky, ale rozdělili jsme se na dvě party. Jedna, ta výrazně větší, vyrazila s Milanem a Olgou do jáchymovského bazénu a ta druhá zůstala u baráku a jala se tvořit stavby ze sněhu. Kluci to pojali velkolepě, rozhodli se stavět veliký bunkr. Začali se zakopávat a zahlubovat, ale ani po hodině a půl se nedostali až na trávu. Sněhu je tu letos opravdu hodně. 

 

Den pátýStředa. Vyrážíme na celodenní výlet na běžkách. Společným cílem je Boží Dar, ale všichni nemáme naplánovanou úplně stejnou cestu. Více méně pohromadě se dostáváme pod božídarský Špičák, kde se stále v mléčném opru napojujeme na perfektně upravenou krušnohorskou magistrálu. Všichni tušíme, že by se to mohlo zvednout, ale o moc výš už stoupat nebudeme. Tak snad. Nakonec to přišlo přesně v 10.45 přímo pod Spičákem. Mléko začalo řídnout, ukázaly se první paprsky a obloha dostala krásnou světle modrou barvu. Během následujících pěti minut jsme se ocitli v jiném světě. Tmavě modrá obloha, jasné slunce a jiskřící sníh na neposkvrněných pláních... nádhera? úžasné? čarokrásné? Jak říkala Olga, v češtině na to nemáme to správné slovo. Já bych řekl čirá krása. 

A takto nám to vydrželo celý den. Někteří jsme to vzali přes Klínovec a po sjezdovkách zpět na Božák, jiní jeli přímo na Boží Dar, a pak Ježíškovou cestou zpět přes Špičák a Mrtvý rybník zpět do Nového Města. Užili jsme si to ale všichni, a náramně. A nikomu ani nepřišlo, že jsme urazili 33 kilometrů. A to už je pěkný výkon, ne ;-)

Den šestý

Ve čtvrtek jsme dopoledne opět sjezdovali na Plešivci. A počasí nám znovu přálo. Dopoledne se moc vydařilo. Přes oběd se však zatáhlo, oteplilo se a když jsme se chystali na běžky, tak začalo i drobně pršet. Proto jsme upravili program a místo delší vyjížďky jsme zorganizovali lyžařské hrátky na sněhu. Pod taktovkou ředitele závodů Máry Cibulky se družstva utkala v soutěžích jako jízda v hlubokém sněhu, štafeta trojic, závod psích spřežení apod. Všichni se do soutěžení tak zabrali, že nikomu nevadilo ani zhoršené počasí. 

 

Poslední lyžařský den byl ve znamení závodů. A to jak na sjezdovce, tak i na běžkách. Když jsme ráno dorazili na Plešivec, byla však taková mlha, že jsme si viděli tak na špičky lyží. Když jsme se jeli rozjezdit, mizeli nám kamarádi v bílé mlze hned po prvním oblouku. Naštěstí jsme všechny sjezdovky už znali, tak jsme jezdili tak trochu po paměti. V jedenáct začaly závody. Závodilo se v paralelním slalomu, kdy závodníci museli prokázat komplexní lyžařské dovednosti jako jízda v oblouku, podjetí překážky, běh či hopsání do kopce. Závodilo se naplno a s odhodláním a družsta za něj získala dvojnásobný příděl bodů do Krušnohorského poháru. Závod ve sjezdu jsme zrušili, neboť stále vládla špatná viditelnost. Celé závodní dopoledne se chýlilo ke konci, když nás postihlo veliké neštěstí. Při závěrečné jízdě se Aničce U. kousla hrana snowboardu tak nešťastně, že spadla na ruku, která pád nevydržela. Naštěstí ji nejprve paní učitelka Olga, a pak pohledný záchranář poskytl první pomoc. Ten ji poté odvezl na saních k ošetření do Pstruží, a poté do nemocnice v K. Varech. Všichni jsme na Aničku mysleli a držíme jí palce, ať se jí zlomenina rychle a dobře zahojí. (Ty brambůrky jsme nesnědli ;-)

Odpoledne jsme se všichni přesunuli na Eduard, kde se chystal závod v biatlonu. Jel se tradičně po družstvech na již připravených a ujetých traťích. Každý ze závodníků absolvoval jeden okruh a následně tři střely šiškou do vymezeného prostoru. Každá netrefa znamenala trestné kolo navíc. Závod to byl napínavý a až do posledního devátého kola nebylo jisté pořadí jednotlivých družstev. Závody jsme si všichni užili a já musím všechny pochválit za předvedené výkony! Tedy alespoň za ty běžecké, střelba se tak úplně všem nedařila ;-)

Večer pak proběhlo závěrečné zhodnocení kurzu a všemi očekávané vyhlášení výsledků Krušnohorského poháru. Zvítězili Žluťáci před druhými Merci Arsen, třetími  Šunkami a čtvrtými Éóóó. Moc děkujeme všem rodičům, kteří nám dodali nejrůznější ceny do soutěže. Děti byly nadšené.

 

Velký dík za zdárný průběh celého kurzu patří i všem instruktorům Olze Novotné, Márovi Cibulkovi a Milanovi Vuvu Hákovi.

 

Lyžařským SKOL vás zdraví Martin Molčík