Skvělé lyžování v Rakousku 26.- 31. 1. 2019

Jako každý rok tak i letos uspořádala naše škola jeden lyžařský kurz pro děti z 2. -5. tříd v osvědčeném lyžařském středisku Skizentrum Moscher v rakouské vesničce Hohentauern.

Odjelo nás letos tentokrát 33 dětí, 8 rodičů, 2 instruktoři, Bára a Korda, a zdravotnice Bohunka. S výcvikem nám tentokrát pomáhala i delegátka CK Růžový panter Ivanka. Kurz se tentokrát konal v termínu 26. – 31.1.2018.

V Čechách bylo na horách velké množství sněhu, a tak jsme se těšili, jaké to asi bude v Rakousku. V Českých Budějovicích jsme se tradičně stavili na krátkém občerstvení a pokračovali pak dál ke svému cíli, kam jsme dorazili v podvečer. Svahy, tak jako v Čechách, byly plné sněhu a už na první pohled velmi dobře upravené. Ubytovali jsme se v osmimístných šaletech a vyrazili na večeři. A to se objevily první komplikace. Příliš dlouhý dvounápravový autobus sjel s námi do údolí na večeři, s obtížemi se otočil a zpět s námi i s nasazenými řetězy téměř nevyjel. Druhý den po obědě ho již museli z údolí tahat hasiči. Jídlo nám pak celý týden na šalet číslo 53 dováželi. Odtud si pak rodiče celý týden jídlo vyzvedávali a na své šalety roznášeli.

Lyžovat jsme začali na krásně upravených svazích. Provedli jsme rozřazení do družstev na kuny s Kordou, lišky s Bárou a jezevce s Ivankou a začali uskutečňovat základní výcvik na malé pomě. K poledni a následně i odpoledne jsme již jezdili všude. Malým dětem vůbec nedělaly kotvy potíže, a tak se všem kunám i liškám podařilo vyjet až na samý vrchol hory na poprvé. Lyžařské dovednosti si děti zdokonalily na tolik, že velmi brzy zvládaly všechny nabízené velmi dobře upravené svahy. Jezevci se zdokonalovali zatím na malé pomě.

Od druhého dne nás však trápily krátkodobé střevní potíže, které se během týdne vystřídaly u více než poloviny účastníků. Nic to však neměnilo na velmi dobrém pocitu ze skvělého lyžování. Děti se lepšily, i jezevci postupně zvládli všechny sjezdové tratě. Dospělí si rovněž užívali prázdné sjezdovky nebo se pouštěli i na běžecké tratě v údolí. Od třetího dne se ukázalo i sluníčku, a tak nám lyžování dělalo skutečnou radost. Třetí den jsme lyžovali odpoledne pouze krátce a kolem půl páté se vydali busem do města do místního obchodu na nákup dárků.

Čtvrtý den jsme uskutečnili závody ve slalomu. U vleku jsme si půjčili slalomové tyče, vrtačku i startovní čísla. Vzhledem k bezpečnosti se závod konal pouze na malé sjezdovce v blízkosti malé pomy. Přestože byl slalom poměrně krátký, tak malé slalomáře dostatečně prověřil a všichni si ho velmi užili. Nikdo nespadl a všichni dokončili obě kola slalomu. Večer jsme v restauraci u pana Moschera ocenili všechny účastníky kurzu. Díky rodičům si děti odnesly bohaté odměny.

Poslední pátý den jsme se opět nasnídali na šaletech, sbalili se a šli lyžovat až v půl desáté. Sjezdovky byly po předešlém dnu opět skvěle upravené. Lyžování jsme měli prodloužené do jedné hodiny. Naobědvali jsme se, převlékli na cestu, dobalili se, uklidili a naložili zavazadla. Vyrazili jsme kolem třetí na zpáteční cestu ku Praze, kam jsme dorazili opět po krátké přestávce v Českých Budějovicích v půl desáté.

Výborně se do kurzu zapojili všichni rodiče. Nejen že se vzorně starali o děti na svých šaletech, připravovali snídaně, roznášeli oběd, také ale dohlíželi na úklid a pořádek. Po vzoru Zbyňka se někteří chlapci účastnili i pravidelného ranního otužování. Možnost účastnit se kurzu nabídneme v příštích

letech i dalším rodičům. Ti letošní si to moc užili. I přes všechny zdravotní potíže se lyžování i letos skvěle vydařilo.

fotogalerii otevřete zde                             napsal Petr Korecký