Skvělé lyžování v Rakousku 2020

19-20 Moscher 2Jako každý rok, tak i letos uspořádala naše škola jeden lyžařský kurz pro děti z 1. -5. tříd v osvědčeném lyžařském středisku Skizentrum Moscher v rakouské vesničce Hohentauern. Odjelo nás letos tentokrát 39 dětí, 11 rodičů, 3 instruktoři Bára, Michal a Korda a zdravotnice Bohunka. Kurz se tentokrát konal v termínu 25. – 30.1.2020.

V Čechách bylo na horách velmi málo sněhu, a tak jsme se těšili, jaké to asi bude v Rakousku. V Českých Budějovicich jsme se tradičně stavili na krátkém občerstvení a pokračovali pak dál ke svému cíli, kam jsme dorazili v podvečer. Svahy byly plné sněhu a už na první pohled velmi dobře upravené. Ubytovali jsme se v osmimístných šaletech a busem vyrazili na večeři. Byli jsme mile překvapeni, když nás přivítala příjemná česká obsluha. Obědy a večeře probíhaly necelý kilometr od našeho ubytování v restauraci Draxlerhaus právě s českou obsluhou. Skvělé polévky a jednoduchá česká jídla chutnala všem. Snídaně jsme dětem připravovali přímo na šaletech.

Lyžovat jsme začali na krásně upravených svazích. Provedli jsme rozřazení do družstev na vlky, ještěrky a medvědy a začali uskutečňovat základní výcvik na malé pomě. K poledni a následně i odpoledne jsme již jezdili mimo medvědů všude. Přece jen se potvrdilo to, že jsme letos vzali na lyžařský výcvik velké množství malých dětí, 6 prvňáčků a 4 druháčky. Lyžařské dovednosti si děti zdokonalily na tolik, že velmi brzy zvládaly všechny nabízené velmi dobře upravené a téměř prázdné svahy. Medvědi se zdokonalovali zatím na malé pomičce.

Zdokonalili se všichni a až na dva prvňáčky, zvládli i trochu problematické kotvy rovněž všichni. Počasí bylo proměnlivé. Třetí den se po obědě spustilo husté sněžení, a tak jsme se vydali na krátkou vycházku do údolí. Děti se koulovaly, stavěly různé stavby ze sněhu a podařilo se nám i postavit nádherného sněhuláka. Protože sněžilo i čtvrtý den, nepodařilo se nám tentokrát uskutečnit závody ve slalomu, i když si to přála většina účastníků. I tak jsme večer v restauraci u pana Moschera ocenili všechny účastníky kurzu. Díky rodičům si děti odnesly bohaté odměny.19-20 Moscher 1

Poslední pátý den jsme se opět nasnídali na šaletech, sbalili se a šli lyžovat až v půl desáté. Sjezdovky byly po předešlém dnu opět skvěle upravené. Lyžování jsme měli prodloužené do jedné hodiny. Převlékli jsme se na cestu, dobalili se, uklidili a naložili zavazadla. Po obědě jsme vyrazili kolem třetí na zpáteční cestu ku Praze, kam jsme dorazili opět po krátké přestávce v Českých Budějovicích kolem desáté.

Výborně do kurzu zapadli všichni rodiče. Nejen že se vzorně starali o děti na svých šaletech, připravovali snídaně, také ale dohlíželi na úklid a pořádek. Po vzoru Zbyňka se někteří chlapci a dívky účastnili i pravidelného ranního otužování. Poděkování si zaslouží všichni instruktoři. Bára za budíčky, večerky a přípravu snídaní na šaletech 46 a 47, Michalovi, který nám pomohl na poslední chvíli, a který nám dokázal, že to s dětmi opravdu umí a Bohunce, která dokázala léčit všechny zdravotní neduhy.

Možnost účastnit se kurzu nabídneme v příštích letech i dalším rodičům. Lyžování se i letos skvěle vydařilo.

napsal Petr Korecký