Dvojnásobné vítězství v basketbalu

.

22-23 basket 01Začátkem března probíhaly na Základní škole Věry Čáslavské na Petřinách soutěže obvodních kol ZŠ v basketbalu.

Ve čtvrtek 2. 3. se nejprve utkala děvčata. Účastnilo se celkem 7 družstev ve dvou skupinách. Naše děvčata pod vedením reprezentantky ČR Emy Sedlákové nenašla konkurence schopné soupeřky a ve všech utkáních suverénním způsobem zvítězila.

Utkání měla vždy jednoznačný průběh. Děvčata ve skupině nejprve zdolala ZŠ Pod Marjánkou 28 : 2 a následně i ZŠ Emy Destinnové 33 : 4. I finále bylo
jednoznačnou záležitostí. Skončilo výhrou nad ZŠ Jana Wericha 28 : 8. Mimo Emy skvěle zahrály Ela Norlin a Renata Petrenko. Výborně se přidaly i ostatní: Adéla Mrkvičková, Diana Kočanová, Kája Mullis a Viky Petrásková. Vytvořila se výborná parta, která plnila jednotlivé pokyny kouče a každým dalším
zápasem získávala na zkušenostech. Za bojovnost a příkladné sportovní chování si všichni zaslouží velkou pochvalu.

22-23 basket 0222-23 basket 0322-23 basket 0422-23 basket 0522-23 basket 06
V soutěži chlapců se účastnilo 13 škol, a tak se muselo hrát nejprve ve skupinách. Svoji skupinu jsme v pátek 3. 3. pod vedením reprezentanta ČR Vávry Záhoříka suverénně ovládli. Zdolali jsme ZŠ Jana Wericha 22 : 2, pak i ZŠ Pod Marjánkou 27 : 10. Postup do finále jsme museli ještě potvrdit výhrou nad ZŠ Červený vrch 24 : 8. Tentokrát bylo vše většinou na Vávrovi, který bezkonkurenčně dominoval ve hře, doskocích i ve střelbě. Postupně se především střelbou zlepšili Miky Horák a doskoky a velmi dobrou poziční hrou i Dan El Tohami.

Finále se hrálo v pondělí 6. 3. a mělo zcela jinou úroveň. Naši chlapci vstoupili do utkání, jak neměli a  místo rozcvičení začali v kroužku debatou. Na utkání se ZŠ JAK v úvodu utkání se to projevilo a rychle jsme prohrávali 2 : 6. Nicméně se v druhém poločase náš nejlepší hráč Vávra Záhořík rozkoukal a 19ti body a dobrou týmovou obranou jsme zápas vyhráli 21 : 14. Soupeř přišel v pěti hráčích, tři minuty před koncem se jeden hráč soupeře vyfauloval a tým tak dohrával ve čtyřech.

V druhém zápase kluci pochopili, že je lepší se před utkáním pořádně rozcvičit a rozběhat. ZŠ Věry Čáslavské však vstoupila do utkání zónovou obranou, kterou chlapci těžko překonávali a brzy prohrávali 0 : 6. V poločase to na sebe vzal opět Vávra Záhořík ziskem 8 bodů, doplnil ho Nikyta Planin jedním košem. Skvěle zahrála obrana, Čenko Stanev osm vteřin před koncem vybojoval míč, nahrál ho Vávrovi a ten trojkou rozhodl o vítězství 10:8.

V posledním utkání kluci potvrdili prvenství pohodlnou výhrou nad ZŠ pod Marjánkou 17:10. Školu reprezentovali: Mikuláš Horák, Nikyta Planin, Matyáš Pasternak, Mikoláš Stojan, Dan El Tohami, Čenko Stanev, Vávra Záhořík, Kryštof Bolek, Mikuláš Odehnal a Adam Crossan.

Napsali Petr Korecký a Ondřej Velenský