Stavba bývalého francouzského lycea  v Bílé ulici v Dejvicích dokončená podle návrhu Jana Gillara v roce 1934, nabyla evropské proslulosti už krátce po svém vzniku a stala se vzorem pro výstavbu pozdějších nejen pražských škol. Architektura stavby byla cele podřízena zamýšlené funkci objektů od vnější podoby (mateřská škola, základní škola, lyceum) až po osvětlení místností a zřízení odborných pracoven. Tento skvost funkcionalistické architektury obdivují i dnešní architekti. Francouzské gymnázium bylo vystřídáno reformním reálným gymnáziem, jedenáctiletkou, dvanáctiletkou a pak školou základní. V roce 1974 dostala základní škola jméno po zakladateli mexické republiky Benito Juárezovi. V roce 2006 prošla celkovou rekonstrukcí za více než 125 milionů korun pouze z prostředků zřizovatele – Městské části Praha 6. V současné době nese název ZŠ a MŠ Bílá, podle ulice, kde sídlí.

V současnosti je ve škole 27 tříd, které jsou dočasně všechny umístěny v hlavní budově, kde je částečně prostorově oddělen I. a II. stupeň. Probíhá výstavba nové budovy v areálu Na Kocínce, kde bude umístěno 8 tříd. Se zprovozněním areálu se počítá od září 2026. Ve všech ročnících probíhá výuka podle vlastního vzdělávacího programu Cesta k úspěchu.

Jsme běžnou základní školou. Přesto se však zaměřujeme na určité oblasti více. Jednou takovou oblastí je výuka jazyků. Máme propracovaný systém výuky jazyků, a to jak na prvním stupni, tak i na druhém stupni.  Výuku zajišťují jak naši velmi kvalitní jazykáři,  tak i rodilí mluvčí, kteří učí v součtu více než tři úvazky učitele.  S výukou začínáme již v první a druhé třídě, resp. již v naší mateřské školce, kdy dětem nabízíme výuku formou kroužku zařazeného v dopolední výuce.  ve všech dalších ročnících mají žáci po 4 hodiny anglického jazyka týdně, což je o celou jednu čtvrtinu výuky více než předepisuje RVP.

Součástí výuky jsou i pracovní činnosti. Vařit se naši žáci učí ve školní cvičné kuchyni, pracovat se dřevem a keramikou v dílně, jejíž součástí je i vypalovací keramická pec.

Na škole pracují i speciální pedagogové a asistenti pedagoga, kteří pomáhají žákům se speciálními vzdělávacími potřebami zvládat obtíže v učení. Speciální pedagogové pracují s žáky v rámci předmětu speciálně pedagogické péče na základě doporučení pedagogicko-psychologické poradny. 

Ve volném čase si naši žáci i děti mimoškolní mohou vybrat ze široké  nabídky školních kroužků. V rámci školní družiny, která je otevřená pro všechny děti od 1. do 3. ročníku, případně i zájemcům že 4. ročníku, se mohou děti zabavit při rozličných aktivitách dle měsíčních plánů zkušených vychovatelek.  Ve škole funguje školní knihovna, která je pod vedením paní knihovnice plně k dispozici všem žákům i učitelům každý den od 13:00 do 15:00 hodin. Žáci si zde mohou půjčovat knížky, trávit volný čas, dělat úkoly, připravovat se do školy nebo třeba hrát stolní hry.

Raritou je odborná učebna fyziky, která byla v rámci rekonstrukce uvedena do původního stavu, tak jak byla zařízena v roce 1935. Do lavic je zaveden střídavý i stejnosměrný proud, každá lavice má i svou skříňku na pomůcky tak, aby každý žák mohl podle pokynů učitele sám provádět pokusy. Máme také krásnou nově vybavenou dílnu na keramiku a vyrábění ze dřeva.

V multimediální učebně mají žáci k dispozici 29 počítačů. Naprostá většina učeben má svůj počítač a interaktivní tabuli s vizualizérem.  V celé budově školy je kvalitní wi-fi síť, která umožňuje využívat 150 iPadů a 30 chromebooků pro výuku jakéhokoli předmětu v kterékoliv místnosti školy. 

Pro tělesnou výchovu využíváme dvě vlastní tělocvičny a multifunkční venkovní hřiště v areálu školy i prostory stadionu SK Kotlářka. V ozvučené aule školy je divadelní jeviště, které slouží nejen pro vystoupení školního souboru Bělásek a školního dramatického kroužku, ale i pro další kulturní akce jako jsou školní plesy či vánoční koncerty.

Během všech přestávek mají děti volnost pohybu po celé budově školy. Mohrou hrát ping pong, stolní fotbálek, twister nebo třeba skákat panáka. V případě příznivého počasí mohou především žáci I. stupně trávit velké přestávky na školní zahradě nebo na školním hřišti.

Ve škole funguje školní bufet, který nabízí dětem o velké přestávce obložené housky, jogurty a mléčné svačiny. Maximálně jsou využívány i stoly pro stolní tenis a umístěné v hale školy a stolní fotbálky rozmístěné po škole. Žáci mají k dispozici uzamykatelné šatní skříňky. Školní jídelna vaří denně tři jídla (jedno je vždy bezmasé), které si žáci mohou předem objednávat buď pomocí bezdotykových čipů nebo pomocí internetu.